Ara

Kök Hücre

Saçlarımız, yaşlanma süreci, yetersiz beslenme, genetik faktörler, sık kozmetik ürün kullanımı, stres gibi çeşitli nedenlerle zayıflayabilir, hasar görebilir, güçsüzleşebilir ve dökülmeye başlayabilir. Dünya genelinde birçok saydığımız bu nedenlerden dolayı saç dökülmesi sorunuyla karşılaşmaktadır. Erkeklerde 25 yaşından sonra neredeyse her üç kişiden biri, kadınların ise %40’ı saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu yaygın sorun, birçok insan için çözüm arayışının bir parçası haline gelmiştir. Saç dökülmesini önlemek ve saç ömrünü uzatmak için en etkili tedavilerden biri kök hücreli saç tedavisidir.

Kök Hücre Nedir? Nereden Elde Edilir?

Kök hücreler, vücudumuzdaki çeşitli dokuları ve organları oluşturan temel hücrelerdir. Bir kök hücre şu yeteneklere sahiptir:

 • Bölünerek yeni kök hücreler oluşturabilme
 • Tamamen farklı görev ve yapıdaki hücreleri oluşturabilme
 • Hasarlı dokuları onarabilme

Bu özellikler, kök hücrelerin önemini ortaya koymaktadır. Yaşlanma, fiziksel hasarlar, hastalıklar, çevresel etkenler gibi birçok nedenden dolayı hücreler zarar görebilir veya ölebilir. Bu durumda kök hücreler, bölünerek yeni hücreler oluşturmanın yanı sıra hasar görmüş dokuların tamirini sağlar.

Kök hücreler genellikle kişinin kendi vücudundan elde edilir. Bunlar çeşitli dokulardan gelmiş olabilir, örneğin kemik iliği, göbek kordonu, kan dokusu, yağ dokusu, süt dişleri gibi. Kök hücreler, farklı yöntemlerle temin edilebilir:

 1. Saçlı deri kaynaklı kök hücre üretimi: Bu işlemde, kişiden yaklaşık 7-10 greft alınır ve alınan saç folikülleri laboratuvarda çoğaltılarak 1. ayın sonunda toplam 50 milyona yakın saç kök hücresi elde edilir. Bu hücreler daha sonra saçlı deriye enjekte edilir.
 2. Kök hücrece zengin yağ hücresi: Bu yöntemde, kişiden liposuction ile bir miktar yağ alınır ve bu örnek çeşitli işlemlerden geçirilerek %5-15 oranında kök hücre içeren bir sıvı elde edilir. Bu kök hücrece zengin sıvı, hastaya enjeksiyon yöntemiyle uygulanır.

Kök Hücreli Saç Tedavisi Nedir?

Saç dökülmesine karşı kök hücre tedavisi, temelde sağlıklı ve güçlü saç köklerini özel bir süspansiyon halinde hazırlayarak sorunlu saçlı deri bölgelerine aktarmayı amaçlayan bir işlemdir. Oluşturulan çözelti seyrek saçlı bölgelere enjekte edilerek bu bölgelerdeki saçların güçlenmesi desteklenir. Aynı zamanda, saçlı derinin beslenmesindeki artış nedeniyle dökülme miktarı zamanla azalır. Bu tıbbi tedaviye Otolog Saç Kök Hücre Transferi adı verilmektedir.

Kök hücre tedavisi, günümüzde özellikle erkeklerde sıkça görülen androgenetik alopesi ve diğer saç kaybı sorunlarına karşı etkili bir yöntem olarak bilinir. Uygulamanın türüne bağlı olarak, tedavi tek bir seansta veya birden fazla seansta gerçekleştirilebilir. Tedavi sırasında hastanın kendi (otolog) hücreleri süspansiyon halinde enjekte edilir. Enjekte edilen kök hücreler, saç dökülmesini yavaşlatır ve seyrek saçlı bölgelerdeki saçların güçlenmesini destekleyici bir etki gösterir. Kök hücre ile saç tedavisinin temel amacı, mevcut saç tellerinin dökülmesini önlemek, saç tellerini güçlendirmek ve yeni saç tellerinin oluşumunu teşvik etmektir.

Kimler Saç için Kök Hücre Tedavisi Yaptırabilir?

Saç kök hücre tedavisi yaptıranlar genellikle saç dökülmesi problemi yaşayan erkeklerden oluşsa da, kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemlerindeki saç dökülmesi meydana gelebilmektedir. Bu nedenle, saç kök hücre tedavisi yaptırmak için uygun adaylar şu şekildedir:

 • İncelmiş saçları olanlar
 • Saçlarda açılma ve seyreklik yaşayanlar
 • Saç ekimi sonrasında hızlı ve gür saç çıkışını isteyenler
 • Saç ekimi için yeterli greft sayısına sahip olmayanlar
 • Doğum sonrası saç dökülmesi yaşayan kadınlar
 • Menopoz sonrasında artan saç dökülmesi olanlar

Saç dökülmesi genellikle genetik nedenlerle ortaya çıksa da bazı durumlarda hormonal etkilerle de ilişkilidir. Saç folikülleri, otoimmün sorun olmadığı sürece kök hücrelerden salgılanan büyüme faktörleri ile desteklenerek yeniden aktif hale getirilebilir. Bu süreç, saç kök hücre tedavisinin başarısını belirleyen temel kriterlerdir.

Kök Hücre Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç kök hücre tedavisi, erkek ve kadın hastalarda benzer şekilde uygulanır. Tedavi için ense veya kulak arkasından 3 adet 2.5 mm çapında saç kökü içeren deri parçası alınır. İşlem adımları şu şekildedir:

 • İlk adımda hastanın ense veya kulak arkasından saçlı deriye ulaşılır.
 • Bu deriden saç kökü içeren doku örneği alınır.
 • Biyopsi parçası sertifikalı laboratuvar ortamına gönderilir.
 • Hücreler özel bir solüsyonla birleştirilip 1 saat beklenir.
 • Geliştirilen saç derisi kök hücreleri, 1 veya 2 uygulama ile hastanın seyrek saçlı bölgesine enjekte edilir.

Kök hücre tedavisi, kellik ve saç dökülme problemlerini çözmek için kullanılır ancak sonuçları görmek biraz zaman alabilir. Saç derisi, vücut dokuları yenilendikçe daha verimli ve gür bir şekilde saç köklerini besleyebilir. Net sonuçlar genellikle 3 ay kadar sürebilir. Bu süreçte kök hücre tedavisinin, saç köklerini güçlendirecek diğer besleyici tedavi yöntemleriyle birleştirilmesi, istenen sonuca ulaşmayı kolaylaştırabilir.

Kök Hücre Saç Tedavisi Öncesi-Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saça Kök Hücre Tedavisi Öncesi

Saç kök hücre tedavisi öncesi, her klinik uygulamada olduğu gibi belirli prosedürler uygulanır. Saçlı derinin enjekte edilmeden önce incelenmesi ve çeşitli testlere tabi tutulması gereklidir. Kök hücre tedavisi öncesi temel prosedürler aşağıdaki gibidir;

 1. Saç dökülmesine neden olan faktörler, saçlı deri biyopsisi alınmadan önce detaylı bir şekilde incelenir.
 2. Rutin kan testleri yapılır.
 3. Uzman doktor, saç derisi ve kan tahlillerini değerlendirir.
 4. Hemogram, tiroid, demir bağlama kapasitesi ve vücuttaki vitamin analizi gibi testler gerçekleştirilir.
 5. Saç dökülmesine sebep olabilecek hormonların testi yapılır.

Bu test sonuçlarına göre eksiklikler tespit edilirse, önce bu eksikliklerin tedavisi gerçekleştirilir ve ardından kök hücre tedavisine geçilir.

Saça Kök Hücre Tedavisi Sonrası

 1. Saç kök hücre tedavisi sonrasında, saç dokusuna zarar verebilecek faaliyetlerden kaçınılmalıdır.
 2. Uzmanlar eşliğinde yapılan saç kök hücre tedavisinden sonra ilk gün duş alınmamalıdır.
 3. Seyrek saçlı bölgeye yapılan kök hücre transferinden sonra, bu bölgeye tarak gibi ürünler sürtülmemeli ve kaşılmamalıdır.

Saç kök hücre tedavisi ile saç dökülmesini engellemek ve gür saçlara kavuşmak mümkündür.

Diğer Saç Tedavi İşlemleri Yerine Kök Hücre Saç Tedavisi Neden Seçilmelidir?

Kök hücre tedavisi, saç dökülmesini önleyerek veya azaltarak, hastaların özgüvenini yeniden kazanmalarına yardımcı olan yüksek iyileştirici ve canlandırıcı bir potansiyele sahiptir. Enjekte edilen kök hücreler, ölü veya zayıflamış saç foliküllerini aktive eder, böylece saç büyümesini destekler ve hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülme sorununu ortadan kaldırır. Saç ekimi sonrası iyileşmeyi hızlandırarak ve saç ekimi başarısını artırarak etki gösterir.

Kök Hücreli Saç Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Bu tedavi, hastanın ayakta alabileceği bir prosedürdür.
 • Doğal saç büyümesini destekleyen bir yöntemdir.
 • Alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar veya saç derisinin tahrişi gibi diğer tedavilerin olası yan etkileri bulunmamaktadır.
 • Zayıf veya yaşlanmış saç foliküllerini canlandırır.
 • Saç foliküllerini güçlendirir.
 • Saç dökülmesi sürecini durdurma potansiyeline sahiptir.
 • İnce ve zarar görmüş saçları iyileştirebilir.
 • Var olan saçları güçlendirir.

Kök Hücreli Saç Tedavisi Fiyatları

Saç ekimi işlemi kök hücre kullanılarak gerçekleştirildiğinde, fiyatlar uygulamanın yapıldığı kliniğe, doktorun deneyimine ve hastanın saç dökülme derecesine bağlı olarak değişebilir. Türkiye 2024 kök hücreli saç tedavisi fiyatları ve kök hücresi tedavisi yaptıranların yorumları hakkında detaylı bilgi almak için Esteworld ile iletişime geçebilirsiniz. Esteworld’ün uzman saç doktorlarıyla tanışın ve istediğiniz kalıcı sonuçlara ulaşın.

SAÇA KÖK HÜCRE TEDAVİSİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Kök hücre tedavisi nedir? Nasıl yapılır? İyileşme süresi nedir? Kök hücreli saç tedavisine dair merak ettiğiniz soruların tüm cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz
Aklınızda soru işareti kalmasın?
Saç ekimi ve tedavileri konusunda bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
Kök Hücreli Saç Tedavisi Nedir?

Kök hücreli saç tedavisi, saç köklerini canlandırmak ve saç büyümesini teşvik etmek için kök hücrelerin kullanıldığı tedavi yöntemidir. Saça kök hücre tedavisi genellikle saç dökülmesi veya seyreklik yaşayan kişilere uygulanır. Kök hücreler, vücudun farklı bölgelerinden alınabilir ve saç köklerinin bulunduğu bölgelere enjekte edilerek saç büyümesini teşvik eder.

Kök hücreli saç tedavisi genellikle etkili ve kalıcı sonuçlar sağlar. Ancak, sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişiler için saç dökülmesi durabilir ve hatta yeni saç büyümesi gözlemlenebilirken, diğerlerinde sonuçlar daha az belirgin olabilir. Tedavinin etkili olması için birden fazla seans gerekebilir.

Genellikle, orta düzeyde saç dökülmesi veya seyrekliği olan ve saç köklerinin hala yaşamsal olduğu kişiler kök hücreli saç tedavisi için uygun adaylardır.Saça kök hücre tedavisi herkes için uygun olmamakla beraber kişinin saç dökülmesinin nedeni, genel sağlık durumu ve diğer faktörler dikkate alınarak bir uzmana danışılması önerilir.

Kök hücreli saç tedavisi genellikle birkaç seans halinde uygulanır. Seans sayısı tedavinin karmaşıklığına, saç dökülmesinin şiddetine ve kişinin yanıtına bağlı olarak değişebilir. Genellikle 3 ila 6 seans arasında değişebilir.

Saç kök hücre tedavisi ve PRP (Platelet Rich Plasma – Trombosit Zengin Plazma) tedavisi farklı yöntemlerdir. Kök hücre tedavisinde, saç köklerini canlandırmak için kök hücreler kullanılırken, PRP’de kişinin kendi kanından elde edilen trombositler kullanılır. Hangi tedavi yönteminin daha uygun olduğu, kişinin saç dökülmesinin nedenine, saç durumuna ve uzmanın önerisine göre değişiklik gösterir.

Kök hücreli saç tedavisi fiyatları klinik ve tedavi yöntemine göre değişiklik gösterir. Saça kök hücre tedavisi fiyatları, tedavinin karmaşıklığına, seans sayısına ve uygulama alanına bağlı olarak değişir. Net bir fiyat bilgisi almak için uzman sağlık danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

MİSAFİRLERİMİZ NELER SÖYLEDİ?

Bugüne kadar dokunduğumuz binlerce insanı mutlu ettik, istedikleri görünümlere kavuşturduk; anılarını tazeledik. Yeni hayatların ve başlangıçların önünü açtık. Esteworld profesyonel uygulamalarıyla tanışan misafirlerimizin değerlendirmeleri

ESTEWORLD

DÜNYA'DA 35 ÜLKEDEYİZ

Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi odaklı hizmet sunucusu olan Esteworld Sağlık Grubu olarak, ‘’Sağlıklı güzellik!’’ mottosuyla 25 yılı aşkın süredir yüksek tıbbi standartlarda estetik hizmetleri sunuyoruz.

Saç Ekim Operasyonu
0 +
Plastik Cerrahi Operasyonu
0 +
Diş Tedavisi ve Estetiği
0 +

Başarı ve Sertifikalarımız

SAÇ EKİMİ BLOG

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore

YÜZÜNÜZÜ GÜLDÜREN HASTANE

Yüksek tıbbi standartlarda hizmet veriyor; alanında uzman kadromuzla saç ekimi, plastik cerrahi, longevity, diş ve medikal estetik alanında çözümler sunuyoruz.
Veya aklınıza takılanlar için bize ulaşın.
ESTEWORLD
ESTEWORLD
Esteworld'e Hoş Geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?