Ara

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Sağlıklı beslenme, vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini dengeli bir şekilde almayı ve sağlık durumunu desteklemeyi amaçlar. Dengeli beslenme, doğru miktarlarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral alımını içerir. Bu besin öğeleri, vücudun işlevlerini sürdürmesi ve optimal sağlık için gereklidir.

Bizi tercih eden
8000+ saç ekimi hastamız yanılıyor olamaz

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Sağlıklı olmanın, iyi yaşamanın ve hissetmenin temel prensibi hiç kuşkusuz sağlıklı beslenmek. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme, başta hayati fonksiyonların devamlılığı olmak üzere zihin ve beden sağlığı açısından da büyük önem taşıyor. Kaliteli, sağlıklı ve mutlu yaşamın sürdürülebilir olması için sağlıklı beslenmenin de dönemsel bir durum değil bir yaşam biçimi olarak görülmesi ve uygulanması gerekiyor. Kısa süreliğine uygulanan diyet listesi, dönemsel bir iyileşme sağlasa da eğer kişi sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi olarak hayatının bir parçası haline getirmemişse kilo vermek adına gösterilen tüm gayretler yetersiz ve geçici oluyor. Dolayısıyla sağlıklı beslenmenin anne karnından başlayıp yaşamın sonuna kadar devam eden, bilinç ve disiplin gerektiren bir süreç olduğunu kavramak çok önemli.

Sağlıklı beslenme bizi, bugün dünyanın en ölümcül hastalığı olan obeziteye karşı koruduğu gibi gelişim bozukluğundan, solunum ve sindirim sistemi rahatsızlıklarından, diyabetten, yüksek tansiyondan, kemik ve eklem sorunlarından, kalp-damar hastalıklarından da koruyor. Ayrıca yaşlanma etkilerini de belirgin bir biçimde geciktiriyor. Dengeli ve düzenli beslenme sayesinde yaşamımızı sağlıklı olarak sürdürmek bir yana cildimiz, saçlarımız, tırnaklarımız; kısacası tüm bedenimiz güzelleşiyor. Kendimizi hem ruhen hem de bedenen daha hafif, yenilenmiş ve güçlü hissediyoruz.

Kişiye Özel Diyet Listesi

Yaşam kalitesini artırmanın yolu sağlıklı beslenmeden, sağlıklı beslenmenin yolu ise size özel hazırlanmış bir diyet listesi ve programından geçiyor. Ancak diyet listesi ve programının çevreden duyulan kulaktan dolma bilgilerle değil, bir diyetisyen rehberliğinde hazırlanması ve onun takip ve kontrolünde uygulanması gerekiyor. Çünkü metabolizma faaliyetlerine uygun olmayan diyet listesi ve programı, geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Beslenme uzmanı yönetiminde gerçekleştirilen diyetlerde ise diyetisyen öncelikle sizinle bire bir görüşüp yaşam biçiminizi, günlük rutininizi ve beslenme alışkanlıklarınızı not ediyor. Düzensiz ve sağlıksız beslenmenize ve kilo almanıza yol açan etmenleri saptıyor. Ardından metabolizma hızınızı ve beden kitle endeksinizi ölçüp vücudunuzdaki yağ, kas ve su miktarını belirliyor. Tüm bu veriler ışığında sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için kaç kilo vermeniz -bazı durumlarda ise almanız- gerektiğini belirliyor; metabolizmanıza ve yaşam tarzınıza uygun bir beslenme programı ve diyet listesi hazırlıyor. 

Beslenme programı her hafta bir kilo vereceğiniz şekilde düzenleniyor. Örneğin 12 kilo vermesi gereken bir kişi için 12 haftalık bir diyet listesi hazırlanıyor. Diyetisyeniniz sizinle her hafta bire bir görüşerek süreci yakından takip ediyor. Her hafta yağ ve kas oranlarınız yeniden ölçülerek aldığınız yol ve geldiğiniz nokta tespit ediliyor. Diyet listesi geldiğiniz noktaya bağlı olarak metabolizmanızı şaşırtmak amacıyla her hafta yenileniyor. Tüm bu süreçte metabolizmanızın nasıl çalıştığını, nelerin size iyi gelip nelerin gelmediğini, sağlıklı olmak ve iyi hissetmek için nasıl beslenmeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Yeniden kilo almanızı önlemek ve sağlıklı beslenmeyi sürdürülebilir kılmak için ideal kilonuza ulaştıktan sonra dahi beslenme rutininizi bu bilgiler ışığında düzenlemeniz gerekiyor.

Yalnızca kilo vermek isteyenler değil; sağlıklı kilo almak isteyenler, kondisyonuna önem veren sporcular, doğru beslenmek isteyen şeker hastaları, hamilelik döneminde hem kendisi hem de bebeğinin sağlıklı beslenmesini amaçlayan bilinçli anneler de diyetisyenlerden danışmanlık alarak hayatımızın en önemli parçası olan beslenme konusunda kendine sağlıklı, sürdürülebilir ve doğru bir yol haritası çiziyor.

SİZ DE HİKAYENİZİ YARATIN

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore

LONGEVITY VE BESLENME OPERASYON SÜRECİ

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore
Operasyon Özeti

SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalıyım? Sağlıklı beslenme şekli nasıl olmalı? Sağlıklı beslenme ve diyet edair merak ettiğiniz soruların tüm cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz
Aklınızda soru işareti kalmasın?
Beslenme ve bölgesel zayıflama uygulamaları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
Nasıl Yeterli ve Dengeli Beslenirim??

Yeterli ve dengeli beslenme, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin gruplarını doğru miktarlarda almayı içerir. Bu besin grupları; süt ve süt ürünleri, et ve baklagiller, tahıllar, sebze ve meyveler olarak sınıflandırılabilir. Her öğünde bu gruplardan dengeli bir şekilde tüketmek önemlidir.

Her bireyin vücut yapısı ve ihtiyaçları farklı olduğu için en etkili diyet kişiye özgüdür. Genel olarak, düşük kalorili, dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz en iyi sonuçları verir. Beslenme uzmanına danışarak kişisel bir diyet planı oluşturmak en sağlıklı yoldur.

Hızlı kilo vermek yerine sağlıklı bir şekilde kilo vermek daha önemlidir. Düşük kalorili bir diyet ve düzenli egzersiz programı uygulanmalıdır. Kısa sürede fazla kilo vermek, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Evet, egzersiz kilo verme sürecini hızlandırır ve kas kütlesini korur. Ancak sadece diyetle de kilo vermek mümkündür. Egzersiz yapmak, genel sağlığı korumak ve kilo kaybını sürdürülebilir kılmak açısından önemlidir.

Sebzeler, meyveler, tam tahıllar, az yağlı proteinler ve sağlıklı yağlar kilo vermeye yardımcı besinlerdir. Bol su içmek de metabolizmayı hızlandırır ve kilo verme sürecini destekler.

Evet, sağlıklı atıştırmalıklar açlık hissini kontrol etmeye yardımcı olur ve diyetin sürdürülebilirliğini artırır. Meyve, yoğurt ve fındık gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir.

Evet, yatmadan hemen önce yemek yemek vücudun kalori yakma hızını düşürdüğü için kilo alımına neden olabilir. Yatmadan en az 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakmak daha sağlıklıdır.

Kişiye özel diyet listesi fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle diyetisyenin deneyimi, uzmanlık alanı, hizmet kalitesi, danışmanlık süresi ve sunduğu ekstra hizmetlere göre fiyatlar değişmektedir.Net bir fiyat bilgisi almak için diyetisyenlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

MİSAFİRLERİMİZ NELER SÖYLEDİ?

Bugüne kadar dokunduğumuz binlerce insanı mutlu ettik, istedikleri görünümlere kavuşturduk; anılarını tazeledik. Yeni hayatların ve başlangıçların önünü açtık. Esteworld profesyonel uygulamalarıyla tanışan misafirlerimizin değerlendirmeleri

ESTEWORLD

DÜNYA'DA 35 ÜLKEDEYİZ

Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi odaklı hizmet sunucusu olan Esteworld Sağlık Grubu olarak, ‘’Sağlıklı güzellik!’’ mottosuyla 25 yılı aşkın süredir yüksek tıbbi standartlarda estetik hizmetleri sunuyoruz.

Saç Ekim Operasyonu
0 +
Plastik Cerrahi Operasyonu
0 +
Diş Tedavisi ve Estetiği
0 +

Başarı ve Sertifikalarımız

LONGEVITY VE BESLENME BLOG

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore

YÜZÜNÜZÜ GÜLDÜREN HASTANE

Yüksek tıbbi standartlarda hizmet veriyor; alanında uzman kadromuzla saç ekimi, plastik cerrahi, longevity, diş ve medikal estetik alanında çözümler sunuyoruz.
Veya aklınıza takılanlar için bize ulaşın.
ESTEWORLD
ESTEWORLD
Esteworld'e Hoş Geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?