Ara

KULAK ESTETİĞİ (OTOPLASTİ)

Kulaklardaki estetik problemler sağlık açısından bir sorun yaratmamakla birlikte motivasyon ve özgüven açısından insanların yaşamını ciddi biçimde etkiler. Karşıdan bakıldığında kişinin kulaklarının normalden daha fazla görünmesine sebep olan ve halk arasında “kepçe kulak” olarak adlandırılan bu rahatsız edici durum, kişinin psikolojisine olumsuz şekilde yansıyabilir.

Bizi tercih eden
8000+ saç ekimi hastamız yanılıyor olamaz

Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe kulaklarda asıl sorun genellikle kulağın normalden daha büyük olması değil, başa paralel olması gereken kıkırdak kısmının dik bir açıda bulunması, kıvrımının neredeyse olmamasıdır. Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) genetik nedenlerden kaynaklanan bu sorunun giderilmesi amacıyla kıkırdağın şekillendirilmesi ve geriye doğru yeniden konumlandırılmasını sağlayan cerrahi bir operasyondur.

Kulak estetiğini bütüncül bir biçimde sağlamak amacıyla gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatında, kıkırdak olması gerektiği gibi şekillendirilerek en ideal noktaya taşınır. Kulak gelişimi 6 yaşına kadar büyük oranda tamamlandığı için diğer estetik operasyonlardan farklı olarak cerrahi müdahale için büyüme çağının bitmesini beklemeye gerek yoktur. Dolayısıyla kepçe kulakları nedeniyle özgüven problemi yaşayan çocuklar okul çağı öncesinde bu ameliyatı olarak doğal görünümlü, estetik kulaklara sahip olabilir. Böylelikle okulda yaşayabilecekleri psikolojik sorunların da önüne geçilmiş olur. İyileşme süresi çok kısa olan kepçe kulak ameliyatı, güvenle gerçekleştirilen ve yüz güldürücü sonuçlar veren acısız, kolay, konforlu bir cerrahi işlemdir.

 

Kimler Kulak Estetiği Ameliyatı Yaptırabilir?

Kulaklarının şeklinden ve görünümünden rahatsızlık duyan herkes yaptırabilir. 18 yaşından küçük olan kişiler de ebeveynlerinin izniyle kulak estetiği ameliyatı olabilir.

Her yaşta gerçekleştirilebilen kepçe kulak ameliyatı, hastanın yaşına ve doktorun değerlendirmesine göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir ve yatış gerektirmez. Çok kısa bir sürede tamamlanan, hiçbir riski olmayan, güvenli bir cerrahi operasyondur. Kulak estetiği, kişinin dış görünüşünü ve imajını olumlu yönde ve bütüncül bir biçimde değiştirir. Kişinin özgüveni ve motivasyonuna etki eder. Bu durum hem iş hem de sosyal ilişkilerine pozitif olarak yansır.

Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak estetiği ameliyatı, alanında uzman bir plastik cerrah tarafından, tam teşekküllü bir hastanede, ameliyathane koşullarında, kişinin yaşına göre genel veya lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. Ameliyatta öncelikle kulak arkasında küçük bir kesi açılıyor. Buradan girilerek cerrahi ipliklerle kulak kıvrımları oluşturuluyor ve kıkırdak doku şekillendiriliyor. Kıkırdak doku olması gerekenden büyükse fazla olan kısımlar alınıyor. Nihai şekli verildikten sonra kulaklar yine cerrahi ipliklerle geriye doğru çekilerek olması gereken yere taşınıyor ve estetik dikişlerle bu noktaya sabitleniyor. Son olarak bandajlanarak dış etkilere karşı üstü kapatılıyor.

Kepçe kulak ameliyatı yaklaşık 1-1,5 saat içinde tamamlanıyor. Ameliyat sonrasında kişi hemen aynı gün taburcu ediliyor. Ameliyattan 3-4 gün sonra bandajlar çıkarılıyor; eriyen dikiş kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek kalmıyor. Kişi bandajlar alındıktan sonra sosyal yaşamına ve eğer ağır bir işte çalışmıyorsa çalışma hayatına rahatlıkla dönebiliyor. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kulak estetiği ameliyatında da belli belirsiz çok hafif bir iz kalıyor. Ancak bu iz kulak arkasındaki doğal kıvrımda kaldığı için insanlar tarafından hiç fark edilmiyor.

Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Ameliyat sonrasındaki ilk birkaç gün hafif de olsa ağrı hissedildiği için bu dönemde olabildiğince dinlenilmesi tavsiye ediliyor. Ağrı kesicilerle sürecin daha konforlu geçirilmesi sağlanıyor. Kepçe kulak ameliyatı sonrasındaki 1 hafta boyunca olası enfeksiyon risklerine karşı antibiyotik kullanılması gerekiyor. Ameliyattan 3-4 gün sonra kulak üzerindeki bandajlar çıkarılıyor. Kişi bandajlar alındıktan sonra rahatça yıkanabiliyor. Kulaklardaki ödem yaklaşık 1 hafta 10 gün içinde oldukça azalıyor. Bandajlar çıkarıldıktan sonra kıkırdağın sabitlenmesi için 2 hafta boyunca tenis bandı denilen bir saç bandı takılması gerekiyor. Sonrasında ise bant yalnızca geceleri takılıyor. Kulakları sabitleyen bu bant ne kadar uzun süre takılırsa kulak estetiği ameliyatı da o kadar başarılı sonuçlar veriyor. Genellikle ameliyattan sonra 1 ay süresince geceleri bu bandın takılması öneriliyor. Tüm bu süreç boyunca kulağın şeklini bozacak, travma yaratacak çarpma, üzerine veya ters yatma, bastırma vb. hareketlerden kaçınılması gerekiyor.

PLASTİK CERRAHİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Plastik cerrahi operasyonları nelerdir? İyileşme süresi nedir? Operasyon sonrası nelere dikkat etmem gerekir? Plastik cerrahi operasyonlarına dair merak ettiğiniz soruların tüm cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz
Aklınızda soru işareti kalmasın?
Plastik cerrahi operasyonları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
Plastik Cerrahi Neye Bakar?

Plastik ve Estetik Cerrahi, vücutta şekil bozukluklarını veya kozmetik sorunları düzeltmek veya iyileştirmek için cerrahi ve cerrahi olmayan teknikler kullanır. Bunlar arasında rekonstrüktif cerrahi (örneğin, yanık sonrası rekonstrüksiyon), estetik cerrahi (örneğin, meme büyütme, burun estetiği), vücut şekillendirme prosedürleri (örneğin, liposuction) ve yüz gençleştirme işlemleri bulunur.

Plastik cerrahi, meme büyütme, meme küçültme, burun estetiği (rinoplasti), karın germe, liposuction, yüz germe gibi çeşitli estetik işlemleri yapabilir. Bu işlemlerin sonuçları genellikle uzun süreli veya kalıcıdır, ancak yaşlanma süreci ve yaşam tarzı faktörleri sonuçları etkileyebilir.

Plastik cerrahi estetik işlemler, genellikle kendilerini daha iyi hissetmek isteyen ve belirli bir estetik sorunu düzeltmek veya geliştirmek isteyen kişiler için uygundur. Ancak, her hasta farklı olduğu için bir cerrahla danışmak önemlidir.

Estetik cerrahi işlemi öncesinde, kişi sağlık geçmişi, mevcut sağlık durumu, beklentileri ve riskleri hakkında doktorla detaylı bir görüşme yapmalıdır. Ayrıca, cerrahi öncesinde sigara içmek gibi alışkanlıkların bırakılması ve gerekli laboratuvar testlerinin yapılması gibi önlemler alınmalıdır.

Estetik cerrahi işlemi sonrası, doktorun önerdiği talimatların dikkatlice takip edilmesi önemlidir. İyileşme sürecini hızlandırmak için dinlenme, yara bakımı ve önerilen ilaçların düzenli kullanımı gibi önlemler alınmalıdır. Ayrıca, fiziksel aktivitelerin sınırlanması ve olası komplikasyon belirtilerine dikkat edilmesi gerekebilir. Güneş ışığından korunmak ve fiziksel aktiviteleri sınırlamak da iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

Avrupa’nın en büyük hastanelerinden biri olan Esteworld, tüm dünyada 25 yılı aşkın süredir saç ekimi, plastik cerrahi, diş hekimliği ve medikal estetik alanlarında hizmet vermektedir. Bir sağlık kompleksi ve 30.000 m2’lik diğer üç Hastane bünyesinde kurulan şirket, uluslararası hastalara yönelik kozmetik ve sağlık hizmetlerini 30’dan fazla ülkede genişletti. 700 kişilik bir grup olarak ayda 1500 üst kalitede operasyon sunan bir kuruluşuz. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve TÜV Thüringen sertifikaları ile sertifikalandırılan firmamız aynı zamanda Avrupa Mülkiyet Ödülleri tarafından Kamu Hizmeti İç Mekan Türkiye dallarında da ödüllendirilmiştir

Plastik ve estetik cerrahi işlemlerinin fiyatları, yapılacak işlemin türüne, karmaşıklığına, cerrahın deneyimine ve uygulandığı bölgenin coğrafi konumuna göre değişir. Genellikle fiyatlar, işlem tipine göre belirlenir ve klinikten kliniğe değişiklik gösterebilir. En doğru fiyatı almak için bir sağlık danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

MİSAFİRLERİMİZ NELER SÖYLEDİ?

Bugüne kadar dokunduğumuz binlerce insanı mutlu ettik, istedikleri görünümlere kavuşturduk; anılarını tazeledik. Yeni hayatların ve başlangıçların önünü açtık. Esteworld profesyonel uygulamalarıyla tanışan misafirlerimizin değerlendirmeleri

ESTEWORLD

DÜNYA'DA 35 ÜLKEDEYİZ

Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi odaklı hizmet sunucusu olan Esteworld Sağlık Grubu olarak, ‘’Sağlıklı güzellik!’’ mottosuyla 25 yılı aşkın süredir yüksek tıbbi standartlarda estetik hizmetleri sunuyoruz.

Saç Ekim Operasyonu
0 +
Plastik Cerrahi Operasyonu
0 +
Diş Tedavisi ve Estetiği
0 +

Başarı ve Sertifikalarımız

PLASTİK CERRAHİ BLOG

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore

YÜZÜNÜZÜ GÜLDÜREN HASTANE

Yüksek tıbbi standartlarda hizmet veriyor; alanında uzman kadromuzla saç ekimi, plastik cerrahi, longevity, diş ve medikal estetik alanında çözümler sunuyoruz.
Veya aklınıza takılanlar için bize ulaşın.
ESTEWORLD
ESTEWORLD
Esteworld'e Hoş Geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?