Ara

Burun Estetiği

Burun ameliyatı veya rinoplasti, kliniklerimizde en sık uygulanan yüz kozmetik prosedürlerinden biridir. Burun estetiği , burnun görünümünü ve oranını iyileştirmek veya  solunum problemini düzeltmek için gerçekleştirilen cerrahi müdahaledir.

Bizi tercih eden
8000+ saç ekimi hastamız yanılıyor olamaz

Burun Ameliyatı Nedir?

Burun ameliyatı tıp dilinde rinoplasti olarak adlandırılan cerrahi bir işlemdir. Rinoplasti, burnun şeklini, boyutunu veya işlevini düzeltmek için yapılan kozmetik veya rekonstrüktif bir cerrahi prosedürdür. Bu ameliyat kişinin estetik tercihleri, nefes alma sorunları veya burunla ilgili diğer sağlık sorunları nedeniyle yapılabilir.

Burun ameliyatı genellikle aşağıdaki durumlar için yapılır:

 1. Estetik Nedenler: Burun şeklini veya boyutunu değiştirmek istemek, burun ucu, sırtı veya burun delikleri ile ilgili sorunları düzeltmek.
 2. Rekonstrüktif Nedenler: Kazalar, yaralanmalar veya doğuştan gelen anormallikler nedeniyle burnun şeklini düzeltmek veya işlevini eski haline getirmek için.
 3. Solunum Problemleri: Burun tıkanıklığı veya nefes alma güçlüğü gibi sağlık sorunları nedeniyle burun içindeki yapıları düzeltmek için.

Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

En az 18 yaşında olan bir kişi:

 • Burun görünümünden memnun olmayan.
 • Burun ameliyatından gerçekçi beklentileri olan.
 • Yüz büyümesini tamamlamış.
 • Genel sağlık durumu iyi olan.

Plastik cerrahi uzmanları ve çene cerrahisi doktorları, Türkiye’de burun ameliyatı geçirmeye en iyi şekilde hazır olmanızı sağlamak için sizi fiziksel ve duygusal olarak dikkatlice değerlendirecektir.

Burun Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Kapalı Burun Ameliyatı:

Kapalı burun ameliyatı da bir rinoplasti yöntemidir ancak bu yöntemde kesiler burun içinden yapılır. Burun deliklerinden yapılan bu kesiler dışarıdan herhangi bir iz bırakmaz. Cerrahın daha kısıtlı bir görüş açısı olmasına rağmen basit düzeltmeler ve küçük revizyonlar için sıklıkla tercih edilir. Kapalı burun ameliyatının iyileşme süreci genellikle daha hızlıdır ve hastanın görünümünde minimal iz bırakma avantajına sahiptir. Bu yöntem, cerrahi müdahalenin daha az invaziv olmasını isteyen hastalar için uygun olabilir.

Açık Burun Ameliyatı

Açık burun ameliyatı, rinoplasti düzeltmesi için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Bu yöntemde cerrah tarafından dışarıdan yapılan bir kesi ile buruna ulaşılır. Genellikle burun ucunun etrafında küçük bir kesi ve burun deliklerinin arasında bir kesi yapılır. Bu kesiler cerraha daha geniş bir görüş açısı ve detaylı bir anatomik inceleme imkanı sağlar. Burun revizyonları, kompleks deformitelerin düzeltilmesi ya da detaylı işlem gerektiren vakalarda açık rinoplasti tercih edilebilir. Kapalı burun ameliyatı ise iyileşme sürecinin biraz daha uzun olması ve dışarıdan görülebilen izler bırakması nedeniyle tercih edilir.

Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Uygun donanıma sahip hastane koşullarında ameliyathanede yapılması şarttır. Ameliyatlar kapalı ya da açık teknikle yapılır. Ameliyat süresi 1-3 saat arasında sürer.

Burun Estetiği Teknikleri Nelerdir?

1. Kozmetik Burun Ameliyatı 

Tipplasti (burun ucu ameliyatı)

 • Burun ucunun yeniden şekillendirilmesine ve rafine edilmesine odaklanır.
 • İstenen şekli ve çıkıntıyı elde etmek için uçtaki kıkırdağın değiştirilmesini içerir.
 • Dengeli ve estetik açıdan hoş bir burun ucu oluşturarak genel yüz uyumunu iyileştirir.

Türbinat Redüksiyon Ameliyatı

 • Genişlemiş burun konkalarının neden olduğu nefes alma zorluklarını giderir.
 • Hava akışını iyileştirmek ve burun tıkanıklığını gidermek için konkaların boyutunu küçültür.
 • Burun fonksiyonunu iyileştirerek daha iyi nefes almaya ve daha az burun tıkanıklığına yol açar.

Deviasyon (Burun Eğriliği) Ameliyatı Nedir?

 • Burun eğriliği ya da deviasyonu iki şekilde görülür. 
 • Sadece burun içindeki yapıları ilgilendiren türü de görülür. 
 • Bu tarzda eğrilikler hava yolunu tıkayabilir. 
 • Yapılan muayene sonrası ve hastanın şikayet düzeyi dikkate alınarak içeride ve dışarıda mevcut olan eğrilikleri düzelterek daha iyi bir nefes alma ve estetik bir görünüm elde etmek mümkündür.

2. Fonksiyonel Burun Cerrahisi

Septoplasti

 • Septum deviasyonunu düzelterek burun hava akışını ve solunumu iyileştirir.
 • Burun deliklerini ayıran kıkırdak olan septumun düzleştirilmesi ve yeniden konumlandırılmasını içerir.
 • Burun tıkanıklığını giderir, nefes almayı iyileştirir ve genel yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunabilir.

Revizyon Burun Ameliyatı

Daha önce rinoplasti ameliyatı geçirmiş kişilere sonuçtan memnun olmadıkları durumlarda hekimleri ile görüştükten ve hekimin uygun görmesinden sonra yeniden burun estetiği operasyonu yapılması “Revizyon rinoplasti” olarak adlandırılır. Önceki ameliyatlar sırasında buruna müdahale edildiği için revizyon ameliyatları ilk kez yapılan burun ameliyatlarına göre daha zordur.

 • Önceki bir burun ameliyatından kaynaklanan sorunları veya memnuniyetsizliği düzeltir.
 • Önceki bir burun ameliyatından kaynaklanan komplikasyonların, asimetrinin veya istenmeyen sonuçların ele alınmasını içerir.
 • İstenen sonuca ulaşmayı ve herhangi bir işlevsel veya kozmetik endişeyi düzeltmeyi amaçlar.

Ameliyatsız rinoplasti (sıvı rinoplasti)

 • Ameliyatsız enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanarak burnu ameliyatsız olarak yeniden şekillendirir.
 • Dolgu enjeksiyonları, burnun belirli bölgelerini şekillendirmek ve geliştirmek için stratejik olarak yerleştirilir.
 • Burun görünümünde geçici iyileşme, kalıcı olmayan değişiklikler arayan bireyler için uygundur.

Burun Estetiği Öncesi-Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Ameliyat öncesinde bazı ilaç kullanımlarında kısıtlamalar gerekir. Ayrıca tüm genel anestezi operasyonlarında uygulanan kurallar bu ameliyatlarda geçerlidir. Uzman doctor ve sağlık personeli tarafından hastaya bu kurallar aktarılır

Burun Estetiği Sonrası

 • Burun estetiği sonrası hasta genellikle bir gece hastanede kalır.
 • Ameliyat sonrasında geçici morluk ve şişlikler oluşabilir, ancak zamanla bu durum düzelir.
 • Tamponlar, varsa, genellikle 2-4 gün sonra alınır.
 • Ateller, 6-8 gün sonra çıkarılır.
 • Açık rinoplasti durumunda, iz bırakabilen hafif bir iyileşme süreci görülebilir.
 • İlk birkaç gün hafif sızıntılar ve tıkanıklıklar olabilir, ancak önerilen ilaçlarla bu durum giderilebilir.
 • İşe ne zaman dönüleceği, yapılan ameliyatın tipine, hastanın iyileşme hızına ve işin gerekliliklerine bağlı olarak değişir.
 • Sigara kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
 • Güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır, özellikle ilk 3 ay boyunca.
 • Aktiviteler, yapılan işleme ve tekniğe göre belirli süreler kısıtlanabilir.
 • Kontakt lens ve gözlük kullanımı hakkında doktordan bilgi alınmalıdır.
 • Tamamen iyileşme genellikle 3-6 ay içinde gerçekleşir.

Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Burun estetiği pek çok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Burun ameliyatı fiyatları ameliyatı gerçekleştirecek doktorun uzmanlığına, kliniğe, kişinin burun yapısına, burundaki fonksiyonel ya da estetik sorunlara göre değişiklik gösterir. Net bir fiyat bilgisi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PLASTİK CERRAHİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Plastik cerrahi operasyonları nelerdir? İyileşme süresi nedir? Operasyon sonrası nelere dikkat etmem gerekir? Plastik cerrahi operasyonlarına dair merak ettiğiniz soruların tüm cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz
Aklınızda soru işareti kalmasın?
Plastik cerrahi operasyonları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
Plastik Cerrahi Neye Bakar?

Plastik ve Estetik Cerrahi, vücutta şekil bozukluklarını veya kozmetik sorunları düzeltmek veya iyileştirmek için cerrahi ve cerrahi olmayan teknikler kullanır. Bunlar arasında rekonstrüktif cerrahi (örneğin, yanık sonrası rekonstrüksiyon), estetik cerrahi (örneğin, meme büyütme, burun estetiği), vücut şekillendirme prosedürleri (örneğin, liposuction) ve yüz gençleştirme işlemleri bulunur.

Plastik cerrahi, meme büyütme, meme küçültme, burun estetiği (rinoplasti), karın germe, liposuction, yüz germe gibi çeşitli estetik işlemleri yapabilir. Bu işlemlerin sonuçları genellikle uzun süreli veya kalıcıdır, ancak yaşlanma süreci ve yaşam tarzı faktörleri sonuçları etkileyebilir.

Plastik cerrahi estetik işlemler, genellikle kendilerini daha iyi hissetmek isteyen ve belirli bir estetik sorunu düzeltmek veya geliştirmek isteyen kişiler için uygundur. Ancak, her hasta farklı olduğu için bir cerrahla danışmak önemlidir.

Estetik cerrahi işlemi öncesinde, kişi sağlık geçmişi, mevcut sağlık durumu, beklentileri ve riskleri hakkında doktorla detaylı bir görüşme yapmalıdır. Ayrıca, cerrahi öncesinde sigara içmek gibi alışkanlıkların bırakılması ve gerekli laboratuvar testlerinin yapılması gibi önlemler alınmalıdır.

Estetik cerrahi işlemi sonrası, doktorun önerdiği talimatların dikkatlice takip edilmesi önemlidir. İyileşme sürecini hızlandırmak için dinlenme, yara bakımı ve önerilen ilaçların düzenli kullanımı gibi önlemler alınmalıdır. Ayrıca, fiziksel aktivitelerin sınırlanması ve olası komplikasyon belirtilerine dikkat edilmesi gerekebilir. Güneş ışığından korunmak ve fiziksel aktiviteleri sınırlamak da iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

Avrupa’nın en büyük hastanelerinden biri olan Esteworld, tüm dünyada 25 yılı aşkın süredir saç ekimi, plastik cerrahi, diş hekimliği ve medikal estetik alanlarında hizmet vermektedir. Bir sağlık kompleksi ve 30.000 m2’lik diğer üç Hastane bünyesinde kurulan şirket, uluslararası hastalara yönelik kozmetik ve sağlık hizmetlerini 30’dan fazla ülkede genişletti. 700 kişilik bir grup olarak ayda 1500 üst kalitede operasyon sunan bir kuruluşuz. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve TÜV Thüringen sertifikaları ile sertifikalandırılan firmamız aynı zamanda Avrupa Mülkiyet Ödülleri tarafından Kamu Hizmeti İç Mekan Türkiye dallarında da ödüllendirilmiştir

Plastik ve estetik cerrahi işlemlerinin fiyatları, yapılacak işlemin türüne, karmaşıklığına, cerrahın deneyimine ve uygulandığı bölgenin coğrafi konumuna göre değişir. Genellikle fiyatlar, işlem tipine göre belirlenir ve klinikten kliniğe değişiklik gösterebilir. En doğru fiyatı almak için bir sağlık danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

MİSAFİRLERİMİZ NELER SÖYLEDİ?

Bugüne kadar dokunduğumuz binlerce insanı mutlu ettik, istedikleri görünümlere kavuşturduk; anılarını tazeledik. Yeni hayatların ve başlangıçların önünü açtık. Esteworld profesyonel uygulamalarıyla tanışan misafirlerimizin değerlendirmeleri

ESTEWORLD

DÜNYA'DA 35 ÜLKEDEYİZ

Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi odaklı hizmet sunucusu olan Esteworld Sağlık Grubu olarak, ‘’Sağlıklı güzellik!’’ mottosuyla 25 yılı aşkın süredir yüksek tıbbi standartlarda estetik hizmetleri sunuyoruz.

Saç Ekim Operasyonu
0 +
Plastik Cerrahi Operasyonu
0 +
Diş Tedavisi ve Estetiği
0 +

Başarı ve Sertifikalarımız

PLASTİK CERRAHİ BLOG

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore

YÜZÜNÜZÜ GÜLDÜREN HASTANE

Yüksek tıbbi standartlarda hizmet veriyor; alanında uzman kadromuzla saç ekimi, plastik cerrahi, longevity, diş ve medikal estetik alanında çözümler sunuyoruz.
Veya aklınıza takılanlar için bize ulaşın.
ESTEWORLD
ESTEWORLD
Esteworld'e Hoş Geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?