Ara

Meme Küçültme

Meme büyüklüğü şikayeti ile başvuran hastaların birçoğu estetik kaygıların ötesinde sağlık problemlerinden kaynaklı olarak meme küçültme operasyonuna ihtiyaç duyarlar.

Özellikle genç yaşlarda meme büyüklüğü kişinin psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalmasına da sebep olur. Meme büyüklüğü, iskelet sistemini de etkiler. Memelerin yaptığı ağırlık vücudu öne doğru zorlamakta ve boyun fıtığını, sırt bölgesinde kamburlaşmayı, kollarda sinir sıkışmasına bağlı güç kayıpları gibi rahatsızlıkları tetikler. Osteoporoz ile birlikte iskelet sistemindeki bu baskı artar. Bu sıkıntıların çözümü genellikle cerrahidir ve meme küçültme operasyonu gerekir.

Bizi tercih eden
8000+ saç ekimi hastamız yanılıyor olamaz

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatlarında en az cerrahi izi ile ideal şekil oluşumu hedeflenir. Bu nedenle ameliyat öncesi meme ölçümlerini ve çizimlerini iyi planlanmak gerekir. Bu aşama, elde edilecek cerrahi sonucunda en az ameliyat kadar önemlidir.

Redüksiyon mamoplasti adı da verilen meme küçültme ameliyatında, meme boyutunda küçülme sağlanırken aynı zamanda memeye daha dik bir görünüm kazandırılır. Bu ameliyatlarda büyük memeden cilt, cilt altı yağ dokusu ve meme dokusu ile birlikte süt bezi dokuları da çıkarılır. Burada kişinin durumuna göre bir planlama yapılır.

Meme küçültme ameliyatlarında sadece küçültme değil, aynı zamanda dikleştirme ve kaldırma işlemleri de yapılır. Ayrıca areola denilen meme ucu boyutu büyükse küçültülüp şekil vermek de mümkündür.

Meme küçültme ameliyatlarında kişiden kişiye değişmekle birlikte sutyen bölgesi veya bikini altında kalan izler olur. Bu izler, yapılan ameliyat tekniği ve memenin küçültülme derecesine bağlı olarak meme başı-areola etrafında ve meme altı katlantı bölgesine doğru ters T, J veya L şeklinde olabilir. İlk aylarda belirgin ve kırmızı renkte olan bu izler, ilerleyen zamanlarda renkleri açılıp daha az fark edilir seviyeye gelir. Ameliyat süresi memenin boyutu ve uygulanan tekniklere bağlı değişmekle birlikte 2-4 saat civarında sürer.

Ameliyat sonrası dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleşir. Genellikle bir gece hastanede kaldıktan sonra hasta taburcu edilir. Ameliyattan sonra yaklaşık 1-4. günlerde çıkarılacak şekilde her iki meme bölgesine direnler yerleştirilir. İlk 2 gün ağrı kesicilerle azaltılacak oranda ağrılar görülebilir. Meme etrafında şişlikler veya morluklar görülmesi de olasıdır. Bu etkiler de genelde 2 hafta sonra tamamen geçer.

 

Ameliyat sonrası ödemi azaltacak şekilde özel sporcu sutyenleri giyilmesi gerekir. Ameliyattan 4-5 gün sonra istenirse masa başı çalışma gibi iş hayatına dönmek mümkündür. Genellikle 3-4 hafta boyunca egzersiz ve çok ağır yük kaldırma önerilmez. Memedeki şişliklerin tamamen geçmesi ve memenin son halini alması 6-12 ay kadar sürer.

 

Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirilir mi?

Meme küçültme ameliyatlarında bazı durumlarda süt kanalları da bir miktar çıkarıldığı için hamilelik sonrası emzirme fonksiyonlarında etkilenme söz konusu olabilir. Yapılan bazı çalışmalar bu oranın yüzde 10-20 oranında olduğu ortaya koymaktadır. Bu durum operasyon öncesinde konuşulur ve planlanır.

Riskli grupları kimlerdir?

Diyabetik hastalarda, sistemik hastalığı olanlarda, vitamin ve mineral eksikliği yaşayanlarda ve özellikle sigara içenlerde yara iyileşme problemleri ve yara izlerinde belirginleşme sorunu olabilir. Bu nedenle bu hasta gruplarına olası riskler anlatılmalıdır

PLASTİK CERRAHİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Plastik cerrahi operasyonları nelerdir? İyileşme süresi nedir? Operasyon sonrası nelere dikkat etmem gerekir? Plastik cerrahi operasyonlarına dair merak ettiğiniz soruların tüm cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz
Aklınızda soru işareti kalmasın?
Plastik cerrahi operasyonları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
Plastik ve Estetik Cerrahi neye bakar?

Plastik ve Estetik Cerrahi, vücutta şekil bozukluklarını veya kozmetik sorunları düzeltmek veya iyileştirmek için cerrahi ve cerrahi olmayan teknikler kullanır. Bunlar arasında rekonstrüktif cerrahi (örneğin, yanık sonrası rekonstrüksiyon), estetik cerrahi (örneğin, meme büyütme, burun estetiği), vücut şekillendirme prosedürleri (örneğin, liposuction) ve yüz gençleştirme işlemleri bulunur.

Plastik cerrahi, meme büyütme, meme küçültme, burun estetiği (rinoplasti), karın germe, liposuction, yüz germe gibi çeşitli estetik işlemleri yapabilir. Bu işlemlerin sonuçları genellikle uzun süreli veya kalıcıdır, ancak yaşlanma süreci ve yaşam tarzı faktörleri sonuçları etkileyebilir.

Plastik cerrahi estetik işlemler, genellikle kendilerini daha iyi hissetmek isteyen ve belirli bir estetik sorunu düzeltmek veya geliştirmek isteyen kişiler için uygundur. Ancak, her hasta farklı olduğu için bir cerrahla danışmak önemlidir.

Estetik cerrahi işlemi öncesinde, kişi sağlık geçmişi, mevcut sağlık durumu, beklentileri ve riskleri hakkında doktorla detaylı bir görüşme yapmalıdır. Ayrıca, cerrahi öncesinde sigara içmek gibi alışkanlıkların bırakılması ve gerekli laboratuvar testlerinin yapılması gibi önlemler alınmalıdır.

Estetik cerrahi işlemi sonrası, doktorun önerdiği talimatların dikkatlice takip edilmesi önemlidir. İyileşme sürecini hızlandırmak için dinlenme, yara bakımı ve önerilen ilaçların düzenli kullanımı gibi önlemler alınmalıdır. Ayrıca, fiziksel aktivitelerin sınırlanması ve olası komplikasyon belirtilerine dikkat edilmesi gerekebilir. Güneş ışığından korunmak ve fiziksel aktiviteleri sınırlamak da iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

Avrupa’nın en büyük hastanelerinden biri olan Esteworld, tüm dünyada 25 yılı aşkın süredir saç ekimi, plastik cerrahi, diş hekimliği ve medikal estetik alanlarında hizmet vermektedir. Bir sağlık kompleksi ve 30.000 m2’lik diğer üç Hastane bünyesinde kurulan şirket, uluslararası hastalara yönelik kozmetik ve sağlık hizmetlerini 30’dan fazla ülkede genişletti. 700 kişilik bir grup olarak ayda 1500 üst kalitede operasyon sunan bir kuruluşuz. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve TÜV Thüringen sertifikaları ile sertifikalandırılan firmamız aynı zamanda Avrupa Mülkiyet Ödülleri tarafından Kamu Hizmeti İç Mekan Türkiye dallarında da ödüllendirilmiştir

Plastik ve estetik cerrahi işlemlerinin fiyatları, yapılacak işlemin türüne, karmaşıklığına, cerrahın deneyimine ve uygulandığı bölgenin coğrafi konumuna göre değişir. Genellikle fiyatlar, işlem tipine göre belirlenir ve klinikten kliniğe değişiklik gösterebilir. En doğru fiyatı almak için bir sağlık danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

MİSAFİRLERİMİZ NELER SÖYLEDİ?

Bugüne kadar dokunduğumuz binlerce insanı mutlu ettik, istedikleri görünümlere kavuşturduk; anılarını tazeledik. Yeni hayatların ve başlangıçların önünü açtık. Esteworld profesyonel uygulamalarıyla tanışan misafirlerimizin değerlendirmeleri

ESTEWORLD

DÜNYA'DA 35 ÜLKEDEYİZ

Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi odaklı hizmet sunucusu olan Esteworld Sağlık Grubu olarak, ‘’Sağlıklı güzellik!’’ mottosuyla 25 yılı aşkın süredir yüksek tıbbi standartlarda estetik hizmetleri sunuyoruz.

Saç Ekim Operasyonu
0 +
Plastik Cerrahi Operasyonu
0 +
Diş Tedavisi ve Estetiği
0 +

Başarı ve Sertifikalarımız

PLASTİK CERRAHİ BLOG

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore

YÜZÜNÜZÜ GÜLDÜREN HASTANE

Yüksek tıbbi standartlarda hizmet veriyor; alanında uzman kadromuzla saç ekimi, plastik cerrahi, longevity, diş ve medikal estetik alanında çözümler sunuyoruz.
Veya aklınıza takılanlar için bize ulaşın.
ESTEWORLD
ESTEWORLD
Esteworld'e Hoş Geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?