Ara

Mantarlı Tırnak Tedavisi

Ayak tırnak mantarı, tırnak plakalarında gelişen bir enfeksiyon sonucu oluşan bir tür tırnak sorunudur. Ayak başparmak tırnak mantarı tedavisi genellikle uzun ve zahmetli bir süreçtir ve ihmal edilirse tırnağın kalıcı hasar görmesine yol açabilir.

Bizi tercih eden
8000+ saç ekimi hastamız yanılıyor olamaz

Tırnak Mantarı Tedavisi Nedir?

Tırnak mantarına dermatofitler adı verilen tek hücreli mantarlar neden olur. Tırnak hastalıkları arasında en sık rastlanılanı olan tırnak mantarı genelde deride oluşan mantarın temas veya dolaşım yolu ile tırnağa bulaşmasıyla olur. Bunun dışında sert bir yere çarparak tırnağın ezilmesi, zedelenmesi, çok sıkı ince burunlu ayakkabılar giyilmesi ve tırnakların çok derin kesilmesi de tırnak mantarına zemin hazırlar.

Bulaşma Yolları Nelerdir?

Mantarlı bölgenin kaşınması mantarın yayılmasına neden olur. Kaşıma sırasında mantar el tırnağına ve oradan başka bölgelere bulaşabilir. Nemli ortamlarda ya da havuz, hamam gibi yerlerde çıplak ayakla gezmek, ayakları yıkadıktan sonra iyi kurutmamak ve dolayısıyla ayakların nemli kalması, ayakkabı içinde terlemesi, tırnak makası, havlu gibi eşyaların ortak kullanılması da mantar için risk yaratan sebepler arasındadır. Bazı hastalıklar da tırnak mantarına karşı direnci düşürür bunlar: diyabet, bağışıklık sisteminin zayıf olması, kullanılan bazı ilaçlar şeklinde sayılabilir.

Mantarlı Tırnak Belirtileri Nedir?Nasıl Anlaşılır?

Tırnakta sararma gibi renk değişiklikleri, kalınlaşma, tırnak altında oyulma, ufalanma hatta bazı durumlarda tırnağın deriden ayrılması bulgular arasında yer alır. Mantarlar daha çok hasarlı tırnaklara yerleşme eğiliminde olduğundan ayakları sıkıştıran küçük veya sivri uçlu ayakkabılar, bilinçsizce yapılan manikür ve pedikür işlemleri, tırnaklara gelen darbeler gibi travmatik durumlara karşı dikkat etmek gerekir. Bu sayılanlar tırnağın yapısını bozarak, enfeksiyona daha açık hale gelmesini sağlar.

Hangi Şikayetlere Yol Açar?

Tırnak mantarı, tırnağın görünümünü ve şeklini bozar. Ayakta meydana gelmişse kötü kokuya sebep olabilir. Tırnakta çatlaklara, kepeklenme tarzı dökülmelere neden olur. Tırnak mantarı olan kişiler uzun süre ayakkabı giymekte, yürümekte, ayakta durmakta zorlanabilirler. Hatta bu durum onlara acı verebilir.

Mantarlı ayak mantarı belirtileri genellikle tırnağın kenarlarında beyaz veya sarı lekelerin belirmesiyle başlar. Ayrıca, tırnağın kalınlaşması, renginin değişmesi, çatlaklar veya çizgiler, tırnak şeklinde bozulma, kötü koku gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Mantarlı Tırnak Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Doğru tedavi uygulanmayan mantarlar ilerleyerek zamanla tırnak yatağını ve plağını etkileyerek tırnak köküne kadar inebilir. Tırnak kayıplarına neden olabilir.

Merkezimizde uzman podolog tarafından yapılacak olan ayak tırnak mantarı bakımı sırasında kalınlaşmış ve mantarlı tırnak hastalıklı doku bırakılmayacak şekilde podoloji cihazları ile inceltilerek temizlenir. Hastalıklı dokunun temizlenmesi arkadan sağlıklı uzayan tırnağın mantara bulaşmadan uzamasını sağlar aynı zamanda tırnak kalınlaşmasıyla ayakkabı içerisinde oluşan rahatsızlık giderilmiş olur.

Mantar ya da çeşitli nedenlerden kalınlaşmış tırnakların tek seansta görünümü düzeltilir, sonraki seanslarda ise kalınlığın artmaması ve tırnağın estetik görünmesini sağlamak için onycolit jel sistemi uygulanır. Böylece tırnak yüzeyi özel bir jel ile kaplanmış olur. Düzenli yapılan bakımlar sayesinde tırnak tekrar kalınlaşmaz ve deforme olmaz, görüntüsünü korur.

Medikal Estetik Hakkında Merak Edilenler

Medikal estetik uygulamaları nelerdir? İyileşme süresi nedir? Operasyon sonrası nelere dikkat etmem gerekir? Medikal estetik uygulamalarına dair merak ettiğiniz soruların tüm cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz

Aklınızda soru işareti kalmasın?
Medikal estetik uygulamalar hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
Medikal Estetik nedir ve hangi işlemleri içerir?

Medikal Estetik, cerrahi olmayan ve invaziv olmayan işlemleri içeren bir estetik dalıdır. Bu işlemler genellikle cilt yenileme, kırışıklık azaltma, leke tedavisi, akne tedavisi, cilt sıkılaştırma, yağ azaltma gibi alanlarda odaklanır. Medikal Estetik işlemleri arasında botoks, dolgu uygulamaları, kimyasal peeling, lazer tedavileri, mezoterapi gibi yöntemler bulunur.

Medikal Estetik işlemleri genellikle güvenlidir, ancak işlemi gerçekleştirecek olan kişinin deneyimi ve yetkinliği çok önemlidir. İşlem öncesinde kişinin sağlık durumu değerlendirilir, işlem sırasında steril teknikler kullanılır ve uygun dozlarda malzemeler kullanılır.

Medikal Estetik işlemleri, cilt problemleri (akne, lekeler), yaşlanma belirtileri (kırışıklıklar, sarkmalar), cilt yenileme ve gençleştirme gibi durumlar için tercih edilir. Ayrıca, estetik görünümünü iyileştirmek isteyen kişiler de bu işlemleri tercih edebilir.

Medikal Estetik işlemlerinin sonuçları işlemin türüne ve kişinin cilt tipine bağlıdır. Bazı işlemler hemen sonuç verirken (örneğin, botoks), bazıları için sonuçlar birkaç hafta veya ay alabilir (örneğin, cilt yenileme). Sonuçların kalıcılığı da işlemin türüne ve kişinin yaşam tarzına bağlıdır.

Medikal Estetik işlemlerinin yan etkileri ve riskleri işlemin türüne göre değişir. Bazı yaygın yan etkiler arasında kızarıklık, şişlik, hassasiyet ve geçici morluklar bulunur. Nadir durumlarda enfeksiyon, alerjik reaksiyonlar veya istenmeyen sonuçlar görülebilir.

Medikal Estetik işlemlerinin fiyatları işlemin türüne, yapılacağı bölgeye ve kliniğin veya doktorun deneyimine göre değişir. Genellikle fiyatlar, işlem tipine ve kullanılan malzeme miktarına göre belirlenir. En doğru fiyatı almak için bir kliniğe veya doktora danışmak önemlidir.

MİSAFİRLERİMİZ NELER SÖYLEDİ?

Bugüne kadar dokunduğumuz binlerce insanı mutlu ettik, istedikleri görünümlere kavuşturduk; anılarını tazeledik. Yeni hayatların ve başlangıçların önünü açtık. Esteworld profesyonel uygulamalarıyla tanışan misafirlerimizin değerlendirmeleri

ESTEWORLD

DÜNYA'DA 35 ÜLKEDEYİZ

Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi odaklı hizmet sunucusu olan Esteworld Sağlık Grubu olarak, ‘’Sağlıklı güzellik!’’ mottosuyla 25 yılı aşkın süredir yüksek tıbbi standartlarda estetik hizmetleri sunuyoruz.

Saç Ekim Operasyonu
0 +
Plastik Cerrahi Operasyonu
0 +
Diş Tedavisi ve Estetiği
0 +

Başarı ve Sertifikalarımız

MEDİKAL ESTETİK BLOG

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore

YÜZÜNÜZÜ GÜLDÜREN HASTANE

Yüksek tıbbi standartlarda hizmet veriyor; alanında uzman kadromuzla saç ekimi, plastik cerrahi, longevity, diş ve medikal estetik alanında çözümler sunuyoruz.
Veya aklınıza takılanlar için bize ulaşın.
ESTEWORLD
ESTEWORLD
Esteworld'e Hoş Geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?