Gizli Resim

ROBOTİK SAÇ EKİMİ

Robotik Saç Ekimi

Robotik saç ekimi nedir?

Saç gerek erkek gerekse kadınların en önemli aksesuarı. Yüze anlam katan, ifadeyi zenginleştiren; insanların farklı renk ve şekiller vererek kişiliğini ve stilini ortaya koyduğu önemli bir parça. Saç kaybı veya halk arasında kullanılan tabirle kellik, günümüzde özellikle erkeklerin ortak sorunu. Dünyada her 10 erkekten 7'si saç dökülme problemiyle karşı karşıya. Kadınlarda ise bu oran %40. Genetik yapı, stres, sağlık sorunları, ileri yaş ve kaza gibi etkenler, saç kaybının başta gelen sebepleri arasında. Saçın seyrekleşmesi veya bir bölgede tamamen dökülmesi olarak tanımlayabileceğimiz saç kaybı, insanların psikolojisini etkileyen; özgüvenini ve yaşam motivasyonunu düşüren bir durum.

Neyse ki günümüz tıp teknolojisiyle saç kaybı sorunu tarihe karışıyor. İnsanlar saç ekimi işleminin dünya üzerinde ulaştığı güncel teknoloji olan robotik saç ekimiyle hep hayalini kurdukları sağlıklı ve gür saçlara kısa sürede sahip olabiliyor. Robotik saç ekimi, insanları sevdiklerinden ve sosyal yaşamından ayırmadan; ağrısız, konforlu ve hızlı bir şekilde kalıcı, doğal, sağlıklı ve gür saçlara kavuşturuyor. Kadın olsun erkek olsun, saç kaybı yaşayan herkes robotik saç ekimi ile hayat kalitesinden ödün vermeden saç kaybı sorununu geçmişte bırakıyor. Robotik saç ekimi; sedasyon ve tıraşsız saç ekimi gibi konforu ve hasta memnuniyetini artıran diğer yöntemlerle de kombine bir şekilde uygulanabiliyor.

Robotik saç ekimi teknolojisi bugün tüm dünyada sadece Japonya, Almanya, İngiltere, Amerika, İspanya, Yunanistan ve Türkiye'de mevcut. Ülkemizde ise bu teknolojiye Esteworld Sağlık Grubu sahip.

Robotik saç ekimi nasıl uygulanır?

Doktor, saç ekimi yapacağı kişinin baş, saç ve yüz yapısını titizlikle inceliyor. Milimetrik ölçümler yaparak saç çizgisini belirliyor. Saç çizgisini doğru belirlemek, ekilen saçların kişinin kendi saçlarından ayırt edilememesi ve hedeflenen sonuçların alınması açısından büyük önem taşıyor. Konsültasyon ve planlamanın ardından saçlar tıraş edilerek kişi saç ekimi işlemine hazırlanıyor.

Kıl köklerinin (greft'lerin) toplanacağı donör bölge dezenfekte edilerek lokal anestezi ile uyuşturuluyor. Bu esnada doktor, detaylı inceleme sonucu elde ettiği verileri robotun kumanda ekranına giriyor. Robotik saç ekimi teknolojisini uygulayan doktorun uzmanlığı ve tecrübesi oldukça önemli. Doktorun güncel teknolojiye hakim olması, robotun teknolojik özelliklerini a'dan z'ye bilmesi arzu edilen sonuçlara ulaşılması açısından büyük önem taşıyor. Robotik saç ekiminin, tüm detaylara hakim bir doktor ve bu alanda profesyonel eğitim almış, uzman bir ekip tarafından senkronize bir takım çalışmasıyla gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Robotik saç ekiminde, bugün tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan, oldukça başarılı ve doğal sonuçlar alınmasını sağlayan güncel bir teknoloji olan safir FUE saç ekimi tekniği kullanılıyor. Ancak önemli bir fark var. Robotik saç ekiminde köklerin donör bölgeden toplanması ve ekimin yapılacağı alanlara kalem formundaki safir cevheri ile küçük, pürüzsüz mikrokanallar açma işlemi, robot tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye'de Esteworld'de olan saç ekimi robotu en verimli sonuçların alınması için hangi bölgeye kaç kök ekileceğini, köklerin yerleştirileceği kanalların hangi bölgede kaç derece açıyla açılacağını, 1 cm2'ye kaç kök ekileceğini üç boyutlu olarak planlıyor.

1. Aşama - Köklerin toplanması

Robotun optik okuyucuları saniyede 300 kare fotoğraf çekerek ekrana girilen veriler ışığında, donör bölgeden en sağlıklı ve en uygun kökleri, sıfıra yakın hata payıyla toplamaya başlıyor. Robot, optik okuyucusu sayesinde cilt altındaki kökün açısını da görebildiği için sağlıklı kıl köklerini, çıkış yönüne uygun bir şekilde; kırmadan, zedelemeden ve yanlardaki köklere zarar vermeden neredeyse sıfır hatayla toplayabiliyor. Eğer donör alan uygunsa bir seansta 2000-2500 kök toplanabiliyor. Ekip bir yandan kıl köklerini mücevher titizliğinde toplarken öte yandan hızlıca temizleyip özel solüsyona yatırıyor. Robotik saç ekimi alanında özel eğitim almış olan, teknolojiyi kullanma yeteneği ve el becerisi yüksek ekip olabildiğince hızlı olmak zorunda. Kıl köklerinin her biri canlı; ekildikleri alana hızlıca ve sağlıklı bir şekilde tutunabilmeleri için bu canlılıklarını yitirmemeleri gerekiyor. Robotik saç ekiminde kök toplama aşaması yaklaşık 2 saat sürüyor.

2. Aşama - Ekimin yapılacağı bölgeye kanalların açılması

Ekimin yapılacağı yani kanalların açılacağı bölge sterilize edilerek lokal anesteziyle uyuşturuluyor. Baş ve ekimin yapılacağı alanın fotoğrafları çekilerek görüntüler üç boyutlu olarak robotun kumanda ekranına yansıtılıyor. Robotun milimetrik ölçümlerle hareket eden hassas kanal açıcıları, saç ekiminin yapılacağı alana, doktorun belirlediği sayıda ve kılların doğal çıkış yönüne göre mikrokanallar açıyor. Bunlar öyle küçük kanallar ki saç derisi, ekim yapıldıktan birkaç gün sonra iyileşiyor; en fazla bir hafta sonra ise yapılan işlemden hiçbir iz kalmıyor. Bu işlem yaklaşık bir saat sürüyor. Robotik saç ekimiyle bir seansta 2-3 bin kanal açılabiliyor.

3. Aşama - Toplanan köklerin, açılan kanallara ekilmesi

Robotik saç ekiminde manuel gerçekleştirilen tek bölüm var; ekim aşaması. Toplanan kıl kökleri tek tek, açılan kanalların ve o bölgede bulunan kılların doğal çıkış yönüne uygun bir şekilde, bir mücevher ustası titizliğinde ekiliyor. Oldukça dikkat gerektiren bu süreçte ekibin senkronize bir şekilde çalışması ve el mahareti büyük önem taşıyor.

Robotik saç ekiminde tüm bu işlemler aynı gün, 6-7 saat içinde tamamlanıyor. Kişi saç ekiminin yapıldığı gün eğer estetik açıdan bir kaygı duymuyorsa sosyal hayatına rahatlıkla dönebiliyor.

Robotik saç ekiminin avantajları

  • Saç ekimi robotu en verimli sonuçların alınması için hangi bölgeye kaç kök ekileceğini, köklerin yerleştirileceği kanalların hangi bölgede kaç derece açıyla açılacağını, 1 cm2'ye kaç kök ekileceğini üç boyutlu olarak planlıyor. Tüm saç ekimi süreci bu planlama doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Böylelikle ekilen saçlar, kişinin kendi saçından ayırt edilemeyecek bir doğallıkta uzayıp gürleşiyor.
  • Robotun optik okuyucusu cilt altındaki kökün açısını da görebildiği için sağlıklı kıl köklerini, çıkış yönüne uygun bir şekilde; kırmadan, zedelemeden ve yanlardaki köklere zarar vermeden neredeyse sıfır hatayla topluyor. Böylelikle safir FUE saç ekimi tekniğinin kullanıldığı robotik saç ekiminden en yüksek verim alınıyor.
  • Robotun milimetrik ölçümlerle hareket eden hassas kanal açıcıları, saç ekiminin yapılacağı alana, doktorun belirlediği sayıda ve kılların doğal çıkış yönüne göre mikrokanallar açıyor. Açılan kanalların bu kadar küçük olması, saç derisinin ekim yapıldıktan birkaç gün sonra iyileşmeye başlamasını; en fazla bir hafta sonra ise yapılan işlemden hiçbir iz kalmamasını sağlıyor.
  • Robotun milimetrik ölçümlerle hareket eden hassas kanal açıcılarının, kılların doğal çıkış yönüne göre mikrokanallar açması hem ekilen saçların saç derisine daha güçlü tutunmasında hem de doğal bir görüntü elde edilmesinde etkin bir rol oynuyor.
  • Robotik saç ekimi teknolojisi, saç ekiminin yapılacağı bölgeye daha sık aralıklarla mikrokanallar açılabilmesine, dolayısıyla köklerin birbirine daha yakın ekilebilmesine olanak tanıyor. Saç köklerinin, çıkış yönüne uygun ve sık ekilmesi sayesinde çok daha doğal ve dolgun bir görünüm elde ediliyor.
Beyaz Önlüklü, Siyah Stetoskoplu ve Mavi Doktor Dosyalı Bay ve Bayan Gülümseyen Doktor

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun, sizi arayalım!

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.