AYAK BAKIMI - PODOLOJİ - PODİATRİ

Ayak Bakımı - Podoloji - Podiatri

Medikal Ayak Bakımı (Podoloji)

Bedenin taşıyıcısı olan ayakların sağlığı, estetik kaygıların yanı sıra genel vücut sağlığı açısından da oldukça önemli. Araştırmalar dünyada her 100 kişiden 80'inin ayaklarıyla ilgili problem yaşadığını ortaya koyuyor. Özellikle şeker, kalp ve damar hastalarının ayak sağlığı ve ayak bakımına dikkat etmesi gerekiyor. Türkiye'de yeni bir alan olan ve medikal ayak bakımı olarak tanımlayabileceğimiz podoloji, vücudumuzun en işlevsel parçası olan ayakların fizyolojisini, anatomisini, mekaniğini ve patolojisini anlamayı, hastalıkların teşhis ve tedavisini amaçlıyor. Ayak problemlerinin önlenmesini ve klinik aşamadakilerin hafifletilmesini hedefleyen podoloji alanında uzmanlaşmış olan podologlar (medikal ayak sağlığı uzmanları), ortopedik ve dermatolojik alanda, doktor tedavisini destekleyici ve tamamlayıcı bir sağlık hizmeti sunuyor. Batık tırnaktan diyabetik ayak bakımına, ayağı her yönüyle değerlendirip gerektiğinde hastayı uzman bir hekime yönlendirerek erken teşhis ve tedavide ve tedavi sonrası bakımda önemli rol üstleniyor.

Neden ayak sağlığı problemleri yaşıyoruz?

İnsanların %95'i sağlıklı ayaklarla dünyaya geliyor. Buna karşın yetişkinlikte sağlıklı ayaklara sahip olanların oranı %20. Bu da ayak sağlığında karşılaştığımız problemlerin büyük oranda yaşantımızdan kaynaklandığını ortaya koyuyor. Yanlış ayakkabı kullanımı, yetersiz ayak bakımı, aşırı kilo, yanlış uygulamalar ve bazı kronik hastalıklar nedeniyle ayaklarda nasır, çatlak, mantar, batık tırnak, deforme ve eksik tırnak gibi sağlık sorunları oluşuyor. Ayrıca çoraplardaki sert kıvrımlar, ayakkabı tabanındaki çivi veya ayakkabı içine giren sert maddeler de yaralanma, iltihaplanma ve tahrişlere neden olabiliyor. Zamanla değişime uğrayan ayaklar ise kemik ve eklem deformasyonlarına, hatta tüm omurga sisteminde ağrılara yol açıyor.

Teşhis ve tedavi

Medikal ayak bakımının ilk aşamasında podolog ayağınızı muayene ederek rahatsızlıklarınızı dinliyor. Günlük yaşantınız ve sağlık durumunuza dair sorular soruyor. Ayakkabı ve ayağınızın yapısını inceleyip aldığı yanıtlar ışığında size en uygun tedavi planını çıkarıyor. Uygulanan tedavi düzenli ayak bakımı ve ayak tırnağı bakımı ile desteklenerek sağlıklı ayaklara kavuşmanız sağlanıyor.

MEDİKAL AYAK BAKIMI UYGULAMALARI

Batık tırnak

Yanlış tırnak kesimi, hatalı pedikür, dar ayakkabı ve çoraplar, gebelik dönemindeki ödem, fazla kilo, mantar enfeksiyonu ve travmaya bağlı deformasyon batık tırnak sorununa sebep oluyor. Böylesi durumlarda cerrahi işlem, tırnak yine aynı şekilde batarak uzayabileceğinden uzun vadeli bir çözüm sağlamıyor. Bunun yerine üç parçalı tel sistemi veya bant sistemi (ortoniksi) ile tırnağın şekli düzeltilerek daha kalıcı bir tedavi sunuluyor. Uygulanacak yöntem batığın durumuna göre belirleniyor. Tedavi ayak bakımı ve ayak tırnağı bakımı ile birlikte yürütülerek bütüncül anlamda estetik bir sonuca ulaşılıyor.

Tırnak mantarı

Tırnak mantarı kişinin hem fiziksel hem de görsel açıdan yaşam kalitesini bozan bulaşıcı bir hastalık. Bu enfeksiyona "dermatofit" adı verilen tek hücreli mantarlar neden oluyor. En sık rastlanılan ayak sağlığı problemi olan tırnak mantarı, genelde deride oluşan mantarın temas veya dolaşım yolu ile tırnağa bulaşmasıyla oluşuyor. Ayrıca çarpma sonucu tırnağın ezilmesi, zedelenmesi; çok dar, ince burunlu ayakkabılar ve tırnakların çok derin kesilmesi de tırnak mantarına zemin hazırlıyor. Tedaviye ve ayak tırnağı bakımına tırnak dokusunun temizlenmesi ve hastalık ajanlarının uzaklaştırılmasıyla başlanıyor. Bu uygulama, kullanılacak ilaçların etkisini daha hızlı göstermesini sağlıyor. Aylık periyotlarla uygulanan bu işlem, tırnağın sağlıklı bir yapıya kavuşmasını hızlandırıyor.

Diyabetik ayak bakımı

Ayaklarda ortaya çıkan dolaşım bozukluğu ve his kaybı, diyabetik hastaların en sık yaşadığı sağlık sorunlarından biri. Podolog tedavi ve bakımın ilk aşamasında diyabetik ayak problemi yaşayan hastada nöropati (sinir sistemi hasarı) gelişip gelişmediğini saptamak için yüzeysel ve derin duyu testleri yapıyor. Ayak yaraları ve enfeksiyonlarının tedavisi özellikle diyabetik hastalarda hayati önem taşıyor. Diyabetik ayak şikayeti olan hastanın ayağındaki küçük bir problem önlem alınmazsa ciddi komplikasyonlar yaratabilir. İleri vakalarda ise durum ampütasyona kadar varabiliyor. Bu nedenle diyabetik hastaların ayak bakımı ve ayak tırnağı bakımının da özel olması gerekiyor. Podolog ayak bakımı ve tedavilerinde hastaların bu hassasiyetini göz önüne alarak keskin olmayan özel uç ve frezelerle çalışıyor. Hastanın ayaklarına hassas deri dokusunu güçlendiren ve destekleyen ayak bakım ürünleri uygulanıyor.

Deforme tırnak

Deformasyona uğramış, darbe sonucu ya da farklı sebeplerle şekli bozulmuş ve kalınlaşmış tırnaklar özel cihaz ve aletlerle inceltilerek yeniden normal kalınlığına ve şekline kavuşturuluyor. Tırnak yatağını şekillendirmek ve formun korunmasını sağlamak için uzama sürecinde jel tırnak (onikoplasti) uygulaması yapılabiliyor. Bu uygulama sağlıklı tırnak görüntüsü verdiği için görsel açıdan konforu artırarak hastanın iyi hissetmesini sağlıyor. Tedavi, ayak tırnağı bakımı ve ayak bakımı ile destekleniyor.

Jel sistemi (onikoplasti)

Protez tırnağın medikal formu olan jel sistemi, ayak tırnağı bakımı kapsamında eksik tırnak tamamlama yöntemi olarak da kullanılıyor. Deforme ve batık tırnaklarda, tırnak yatağının oluşturulması ya da şeklinin korunması için uygulanan bu yöntem, tedavi sürecini desteklemenin yanı sıra görsel olarak da estetik sonuçlar verdiğinden sıkça tercih ediliyor.

Nasır tedavisi

Nasır hatalı basınç dağılımı, baskı ve sürtünme nedeniyle taban başta olmak üzere ayağın farklı bölgelerinin sertleşmesi ve kalınlaşmasıyla oluşuyor. Tedavi ve ayak bakımı sürecinde nasırlı doku, uygun freze uçlarıyla gideriliyor. Nasırın tekrar oluşmasını engellemek için koruyucu ve doku oluşumunu destekleyici ürünler kullanılıyor.

Topuk çatlakları

Topuktaki çatlak ve yarıklar; ciltte kuruluk, kilo artışı, sistemik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar ve ponza taşıyla sürekli müdahale gibi nedenlerle oluşuyor. Kötü görüntünün yanı sıra enfeksiyon kapısı işlevi görerek daha farklı komplikasyonlara da yol açabiliyorlar. Bu problemi yaşayan pek çok kişi, internette topuk çatlaklarına ne iyi gelir sorusunun yanıtını araştırıyor. Oysa düzenli ayak bakımı bu sorunun kökten çözülmesini sağlıyor. Podolog muayene sırasında çatlak ve yarığa neyin neden olduğunu belirliyor. Problemli bölge özel, elmas freze uçları ile temizleniyor. Tedavi nemlendirici ve onarıcı ürünlerle desteklenerek problemin tekrar oluşmaması yönünde önlemler alınıyor.

Beyaz Önlüklü, Siyah Stetoskoplu ve Mavi Doktor Dosyalı Bay ve Bayan Gülümseyen Doktor

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun, sizi arayalım!

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.