Tırnak Mantarı Tedavisi
Ücretsiz Muayene İçin
Formu Doldurun!

TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Mantar toplumda yaygın bir hastalık olmasına rağmen, bu durumla karşılaşan insanların konuyu önemsememesi veya yok sayması da yaygın bir davranıştır. Bu yanlış yaklaşım, tedavi süreçlerini olumsuz etkilemektedir.

İnsanlar bu sorunla karşılaştıklarında psikolojik olarak kendilerini toplumsal bir baskı altında hissederler. Hijyen konusundaki eksikliğin mantara sebep olduğu düşüncesi, bu baskının ana sebebidir. Gerçekte, mantar hastalığının hijyen yanlışlarından kaynaklanmış olması şart değildir, başka etkenler de ihtimal dahilindedir.

Tırnak hastalıkları arasında en sık rastlanılanı tırnak mantarıdır. Deride oluşan mantarın temas ile ya da dolaşım yolu vasıtası ile tırnağa bulaşması tırnak mantarının oluşma sebepleri arasında en çok rastlanılanıdır. Mantarlı bölgeleri kaşımak mantarın yayılması için zemin hazırlar, kaşıma esnasında mantar el tırnağına ve oradan başka organlara bulaşabilir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak zedelenmeleri ayak tırnak mantarının tırnak altına yerleşmesi için kapı açarlar:

• Sert bir yere çarpma, ezilme, zedelenme gibi tüm travmalar
• Tırnak kesiminin çok derin yapılması
• Çok sıkı, ince burunlu ayakkabılar

Nemli ortamlarda ya da ortak kullanım alanlarında (havuz, hamam vb) çıplak ayakla gezmek, ayakların yıkamadan sonra yeterince kurulanmaması, ayakkabı içlerinin terli/nemli olması, aşırı terleme, dengesiz beslenme mantarı tetiklerken; diyabet, sinir hastalıkları, dolaşım hastalıkları, bağışıklık sistemindeki zayfılık ve ileri yaş da tırnak mantarına karşı direnci düşürür.

Ayak tırnak mantarı, tırnağın görünümünü ve şeklini bozar, kötü kokuya sebep olabilir. Tırnak kalınlaşmasına, tırnak uçlarında kepeklenme tarzı dökülmelere, çeşitli renk bozukluklarına ve çatlaklara sebep olabilir. Mantar, tırnak yatağını ve plağını etkileyebilir tırnak köküne kadar inebilir.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak sağlığı merkezinde uzman podolog tarafından yapılacak olan ayak tırnak mantarı bakımı esnasında, kalınlaşmış ve mantarlı tırnak hastalıklı doku bırakılmayacak şekilde podoloji cihazları ile inceltilirek temizlenir. Hastalıklı dokunun temizlenmesi arkadan sağlıklı uzayan tırnağın mantara bulaşmadan uzamasını sağlar aynı zamanda tırnak kalınlaşmasıyla ayakkabı içerisinde oluşan rahatsızlık giderilmiş olur.

Gerekli görüldüğü durumlarda jel uygulaması yapılır. Bu uygulama mantarlı tırnaklarda tedavi sürecini kısaltırken, tırnakta kalınlaşmadan veya mantardan oluşan kötü görüntünün kalkmasına yarımcı olur.

Esteworld Call Center
SİZİ ARAYALIM!
Esteworld Call Center
BİZİ ARAYIN!