Diyabetik Ayak
Ücretsiz Muayene İçin
Formu Doldurun!

DİYABETİK AYAK

Diyabet, ciddi organ hasarlarına yol açabilen bir hastalıktır. Diyabetik ayaklar ve bağlı komplikasyonlar, diyabet hastalarının en çok sıkıntı yaşadığı problemlerdendir. Diyabet hastalarında diyabetik ayak gelişme oranı yüksektir (%15-25). Bunlar, sinir doku bozukluğu ve kan dolaşımı bozukluğu temelinde incelenmektedir.

İnsan vücudunun tüm ağırlığının baskısı altında olan ayaklar aynı zamanda dış etkenlere en çok maruz kalan organlardandır. Diyabetik ayaklarda, hassasiyet üst düzeyde olmasına rağmen, his kaybı söz konusu olabilir. Bu durumda küçük bir yara oluşumu bile ciddi sonuçlar doğurabilirken, hasta bunun farkına varamayabilir. (Ayakkabı içerisinde bulunan küçük bir taş, hasta tarafından fark edilemez ve açtığı yara ile büyük problemlerin kaynağı olabilir.)

Diyabetik Ayak

Diyabetik ayak yaraları, ayak kesilmeleri nedenleri arasında travmalardan sonra ikinci sıradadır. Bacak atar damarlardaki tıkanma ve daralmalar ve oluşabilecek sinir hasarı; yara ve enfeksiyon ihtimalini artırır. Ayrıca diyabetik ayak ülseri, uzun hastene yatış süreleri ve yaşam kalitesinde azalmaya yol açmaktadır. Bu durum morbidite oranlarında artışa da sebep olmaktadır.

Özellikle yanlış ayakkabı seçimi, çarpma veya düşme sonucu oluşabilecek travmalar (ilerleyen yaş etkisi ile denge kaybı söz konusu), yanıklar, diğer ayak ve tırnak sorunları (nasır, tırnak bozuklukları, tırnak kesim hataları vb.) diyabetik ayaklı kişilerde yara sebebi olabilmektedir. Ayaklar enfeksiyona eğilimlidir ve yanık, vuruk, cisim batmaları sonucu kolaylıkla enfeksiyon oluşabilir.

Hastanın bu konuda bilinçli olması, düzenli bakımları ile birlikte düzenli kontrollerini yapması çok önemlidir. Ayak bakımı, koruyucu tedbirleri de içermektedir.

Bu konuda bir ayak sağlığı uzmanına rutin şekilde yaptırılacak bakım ve kontroller, sorunların tespitinde ve tedbirlerin belirlenmesinde önem arz etmektedir. Tanı koymada yaşanacak gecikme iyileşmeyen yaralara neden olabilir.

Esteworld Call Center
SİZİ ARAYALIM!
Esteworld Call Center
BİZİ ARAYIN!